poniedziałek, 31 października 2011

Sos dla Świata!

Nowy program telewizyjny , jeden z niewielu tak naprawde wartych uwagi, "Sos dla świata" . Pierwszy odcinek został wemitowany w tą niedzielę na TVN. Dla osob ktore go przegapiły podaje link:  
http://www.youtube.com/watch?v=_OOQj9ddSU8&feature=colike


Tak naprawde poruszone w programie zagadnienia to kropla w morzu potrzeb. Mimo że nie jest to najdrastyczniejszy film o ochronie środowiska i życia to kilkakrotnie uroniła mi się łza. To co ludzie wyprawiaja ze zwierzętami i tak naprawde ze samymi sobą jest niewyobrażalne! Prawda jest taka że każdy z nas osobiście popełnia takie błędy które w przeliczeniu na kraj, kontynent,świat ciagną za sobą ogromne katastrofalne skutki. Dlatego to takie ważne aby zmienic swoje nawyki pod każdym aspektem życia codziennego. Nie chodzi tutaj o Sprzątanie Świata, Godzine dla Ziemi gdyż są to jednodniowe akcje i (w przypadku tej drugiej) przynoszą wiecej szkody niż pożytku. Żeby cokolwiek zmienić na lepsze trzeba przewartościować całe swoje życie i poświecać je pomagajac a nie szkodząc ludziom, zwierzętom i przyrodzie. Jesteśmy potwornymi egoistami! 
Problemy poruszone w pierwszym odcinku SOS1.Deficyt wody pitnej
 
„Dostęp do bezpiecznego, niezawodnego i dostatecznie obfitego źródła wody pitnej jest podstawowym warunkiem przetrwania, pomyślności i społeczno-gospodarczego rozwoju całej ludzkości. Tymczasem ciągle zachowujemy się w taki sposób, jakbyśmy mieli niewyczerpane zasoby słodkiej wody. A tak nie jest” (KOFI ANNAN, SEKRETARZ GENERALNY ONZ).

Miliony ludzi toczy codzienna walke o wodę. Wokół tego kręci się ich życie. Jednak dla nas jest to bardzo odległy problem. Wodę mamy na wyciagniecie ręki. Z kranu, w sklepach, zbiornikach wodnych. Problem niedoboru wody rozumieja tylko ci którzy borykają się z nim na co dzień.  Asokan, pracownik biurowy z Madrasu w Indiach, musi każdego dnia wstawać dwie godziny przed świtem. Z pięcioma wiadrami idzie do oddalonego o pięć minut drogi publicznego ujęcia wody. Tak wcześnie ustawia się w kolejce, ponieważ wodę można dostać tylko w godzinach między 4 a 6 rano. Tych parę wiader, które przynosi do domu, musi starczyć na cały dzień. Wielu jego rodaków — jak również miliard innych ludzi na ziemi — znajduje się w jeszcze gorszym położeniu. W pobliżu ich domów nie ma żadnych kranów, rzek ani studni. Jedną z takich osób jest Abdullah, chłopiec mieszkający w Afryce na obszarze Sahelu. Na przydrożnym znaku przed jego wioską widnieje informacja, iż jest to oaza, jednak woda już dawno stąd zniknęła, a w zasięgu wzroku prawie nie widać drzew. Zadaniem Abdullaha jest przynoszenie dla rodziny wody ze studni oddalonej o kilometr.
Jak niedobór wody odbija się na ludziach? Po pierwsze, szkodzi zdrowiu. Nie chodzi o to, że umrą oni z pragnienia, lecz o to, że niska jakość wody używanej do gotowania i picia jest przyczyną chorób
Może trudno ci uwierzyć, że na naszej planecie zasoby wodne są na wyczerpaniu, jeśli z każdego kranu w twoim domu tryska woda, i masz higieniczną ubikację obficie spłukującą wszelkie nieczystości. Powinieneś jednak pamiętać, iż zaledwie 20 procent mieszkańców ziemi żyje w takim luksusie. W Afryce wielu kobietom zdobywanie wody, często skażonej, zabiera nawet sześć godzin dziennie. One o wiele lepiej rozumieją twardą rzeczywistość: czystej, zdrowej wody brakuje, i to coraz bardziej.GDZIE ZNAJDUJE SIĘ WODA SŁODKA?
  Około 97 procent wody na ziemi znajduje się w morzach i oceanach; jest ona zbyt słona, by można ją było używać do picia lub wykorzystywać w rolnictwie bądź przemyśle.
  Woda słodka stanowi tylko 3 procent wszystkich zasobów, jednak — jak pokazuje zamieszczona ilustracja — większa jej część jest trudno dostępna.


ZAGROZENIA DLA WODY PITNEJ
SKAŻENIE W Polsce zaledwie 5 procent wód rzecznych nadaje się do picia, a 75 procent jest zbyt zanieczyszczonych, aby wykorzystywać je nawet w przemyśle.
ZASOBY MIEJSKIE W stolicy Meksyku, drugiej co do wielkości metropolii świata, poziom wód gruntowych, zapewniających miastu 80 procent wody, stale się obniża. Zużycie przekracza naturalne uzupełnianie przeszło o połowę. Pekin, stolica Chin, stoi w obliczu podobnego problemu. Poziom wody w tamtym rejonie rokrocznie opada o metr, a jedna trzecia studni wyschła.
NAWADNIANIE Zasoby ogromnych warstw wodonośnych Ogallala w USA są już tak uszczuplone, że z braku wody powierzchnia terenów nawadnianych w północno-zachodnim Teksasie zmniejszyła się o jedną trzecią. Podobne trudności przeżywają Chiny i Indie, zajmujące drugie i trzecie miejsce pod względem produkcji żywności. W południowoindyjskim stanie Tamilnadu w ciągu ostatnich 10 lat pobór wody do celów irygacyjnych spowodował obniżenie zwierciadła wód gruntowych o przeszło 23 metry.
ZNIKAJĄCE RZEKI W porze suchej wody ogromnej rzeki Ganges nie docierają do morza, ponieważ już wcześniej zostają z niej odprowadzone. To samo spotyka północnoamerykańską rzekę Kolorado.

2.Odpady


W przyrodzie(...) nie ma czegoś takiego jak zbędne odpady”. Tak według czasopisma Time wypowiedział się pewien poważany specjalista od recyklingu. Chodziło mu o fascynujące zjawisko zachodzące w obrębie każdego ekosystemu — otóż wszystko, co wydala jeden organizm lub co pozostaje po jego śmierci, jest z pożytkiem wykorzystywane przez inne elementy tego ekosystemu. Zdaniem wspomnianego eksperta „ludzkość mogłaby wzorem przyrody funkcjonować bez wytwarzania zbędnych odpadów, ale wymagałoby to nowatorskich rozwiązań technicznych oraz radykalnej zmiany sposobu myślenia”.  Większość z nas niewiele może zrobić, jeśli chodzi o „nowatorskie rozwiązania techniczne”, ale niewątpliwie mamy wpływ na nasz sposób myślenia! Stosowanie się do pewnych podstawowych zasad pomoże nam mądrze żyć w dzisiejszym „społeczeństwie jednorazowego użytku”, tonącym w powodzi śmieci.
1.Wystrzegaj się marnotrawstwa
2.Zadowalaj się tym, co niezbędne
3.Unikaj chciwości
4.Ucz się dawać


Odpady radioaktywne
Jak podaje kanadyjska gazeta The Globe and Mail, po próbach z bronią nuklearną przeprowadzonych w latach pięćdziesiątych wykryto w zębach dzieci stront 90 (90Sr), produkt uboczny reakcji jądrowych. Uważano wtedy, że jest to przyczyną nagłego wzrostu zachorowań dzieci na raka.
Teraz, dziesiątki lat później, naukowcy związani z amerykańskim programem badania wpływu promieniowania na zdrowie społeczeństwa (U.S. Radiation and Public Health Project) znów są zaniepokojeni. Doktor Janet Sherman, internistka biorąca udział w tym programie, wyjaśnia, że „zawartość 90Sr w mlecznych zębach dzieci, które urodziły się w roku 1990 i później, sięga poziomu z czasów, gdy przeprowadzano naziemne próby z bronią nuklearną”.
Skąd się bierze ten izotop strontu? Zdaniem niektórych naukowców jego źródłami mogą być awarie reaktorów jądrowych, promieniowanie z prawidłowo działających elektrowni jądrowych lub wykonywane wiele lat temu próby z bronią atomową. Niezależnie od tego, jakie jest jego pochodzenie, przyjmujemy do organizmu 90Sr, gdy spożywamy skażone nim produkty roślinne i pijemy mleko od krów, które jadły skażoną trawę. Ze względu na chemiczne podobieństwo do wapnia odkłada się on w organizmie ludzkim w kościach, zwiększając ryzyko zachorowania na raka kości lub białaczkę.
Jak podkreśla gazeta The Globe and Mail, zaniepokojenie budzi również promieniowanie mogące oddziaływać na przyszłe pokolenia. „Po usunięciu z rdzenia reaktora [odpady] są milion razy bardziej radioaktywne niż pierwotnie włożone [materiały rozszczepialne]. Ocenia się, że dopiero co zużyty element paliwowy jest tak zabójczy, iż osoba stojąca w odległości metra zmarłaby w ciągu godziny z powodu napromieniowania”.
3.Nielegalny handel zwierzętami 

Pewnego mężczyznę przyłapano na przewożeniu z Serbii do Niemiec rzadkich gatunków żółwi. Jak przyznał, w ciągu pięciu lat przemycił ich 3000, zarabiając na tym pół miliona marek. Handel osobliwymi zwierzętami prowadzą głównie zawodowi przestępcy, i to na coraz większą skalę. „Czarny rynek kwitnie” — powiedział jeden celnik. „Niektórzy hodowcy są gotowi zapłacić bajońskie sumy”.  Sytuacja przedstawiona w programie , kiedy małpce wyrywano kleszczami zęby jeszcze bardziej potwierdza nieczułość ludzi , za która jest mi wstyd. Nie dość że robia coś karalnego to jeszcze mszczą się na zwierzętach!
Przydatny link : www.salamandra.org.pl
4.Zmiany klimatu
To temat wałkowanyod lat. Nie będę się rozpisywać gdyż skutki tego widzimy na własne oczy
 i coś dla najmłodszych ;) http://www.disney.pl/friendsforchange/5.Wycinanie lasów
Lasy tropikalne są siedliskiem przeszło połowy wszystkich gatunków fauny i flory. Czepiaki i tygrysy, węże i żaby, osobliwe motyle i papugi, rzadkie mchy i storczyki — gatunków jest tyle, że nie sposób ich skatalogować.
Organizmy te rozwijają się w różnych rodzajach lasów tropikalnych — między innymi w wolno rosnącym górskim lesie mgielnym, cienistym lesie deszczowym z gęstym okapem koron czy suchym lesie monsunowym. Jednakże większość ludzi nigdy nie była w lesie tropikalnym. Może i ty do nich należysz. Dlaczego więc miałbyś się przejmować losem tych terenów?
Przetrwanie lasów deszczowych jest ważne również dla ciebie, ponieważ istnienie mnóstwa niezbędnych człowiekowi roślin, uprawianych na większą lub mniejszą skalę, zależy od ich krewniaków pochodzących z takich lasów. Z dzikich odmian hoduje się co jakiś czas nowe odmiany, odporniejsze na choroby i szkodniki. Właśnie dlatego zróżnicowanie genetyczne gatunków dziko rosnących ma ogromne znaczenie.
Poza tym badacze wciąż pozyskują z lasów deszczowych pożyteczne produkty. Z roślin tropikalnych wytwarza się na przykład sporo lekarstw. Różnorodność ekosystemu wilgotnych lasów równikowych bywa przyrównywana do żywego księgozbioru — a większość składających się na niego tomów nie została jeszcze otwarta.


Kilka stron w stylu ,,zasadź drzewo” :

Jednak najlepszym sposobem będzie wyjechanie do Ameryki Płd  ( tam gdzie ten problem jest wyjatkowo odczuwalny) i samoreczne posadzenie kilkudziesięciu drzew ;) Lub chociaż w swoim rodzimym lesie, okolicy, placu jeśli zachodzi taka potrzeba. Pamietajmy – im wiecej drzew tym lepiej dla nas i dla Ziemi!

Przydatne strony:


Mam nadzieje że nie przynudziłam Was za bardzo!

Dobranoc;*
xoxo


1 komentarz:

  1. Nie przynudziłaś, temat jest warty takiego wpisu. Miejmy nadzieję, że przez różne kampanie uda się polepszych trochę sytuację na świecie ;) Pozdrawiam i zapraszam do mnie w wolnej chwili :)

    OdpowiedzUsuń

dziękuję za wpis! :)